Vanggewas na mais, of rustgewas

Bart van Ree

Agra-Matic Specialist Mineralen

09 september 2025
-
2 minuten

Als snijmais op zand- en/of lössgrond geteeld wordt, is het al jaren verplicht om een vanggewas op het land te hebben staan na de maisoogst. Ook voor bedrijven op klei of veen die nog derogatie hebben én percelen met mais hebben in een NV-gebied, geldt de vanggewas verplichting op die percelen. Als je geen gelijk- of onderzaai hebt toegepast, dan ben je verplicht om het vanggewas voor 1 oktober in te zaaien.

In onderstaand stroomschema is de verplichting voor verschillende situaties weergegeven. In de regelgeving staat beschreven dat het vanggewas direct na de maisoogst moet worden ingezaaid. Het is niet duidelijk wat precies beschouwd wordt als ‘direct na de oogst’ en vanaf hoeveel dagen het wordt beschouwd als ‘niet direct na de oogst’.

 

Gewasgroep 1: Gras, bladkool, bladrammenas, Japanse haver, winterrogge, wintergerst, wintertarwe en triticale

Gewasgroep 2: Alles in gewasgroep 1 + spelt

Gewasgroep 3: Winterrogge, wintergerst, wintertarwe, triticale en spelt

Gras & rogge

Wij hebben meerdere soorten gras en rogge in ons assortiment die voldoen als vanggewas na mais. Als je tijdelijk grasland (0-2 jaar grasland) of rogge wilt zaaien, dan bevelen we de volgende producten aan.

  • Intermezzo (Italiaans raaigras)
  • Greenspirit 2 jaar (Italiaans raaigras)
  • Soil Cover (Italiaans raaigras & Westerwolds raaigras)
  • Snelle Lente Rogge

Als je na de mais blijvend grasland in wilt zaaien, dan raden we een grasmengsel uit het Milkway-assortiment aan.

Inzaaiverplichtingen andere soorten mais

Bij andere soorten mais dan snijmais, zoals bijvoorbeeld mks of ccm, horen ook andere inzaaiverplichtingen wat betreft vanggewas. Zie onderstaande tabel.

Andere soorten mais dan snijmais (MKS, CCM)

Onderzaai en direct na de oogst, maar uiterlijk 1 okt.

Direct na de oogst, uiterlijk 31 okt.

Als hoofdteelt in het volgende jaar, niet direct na de oogst, maar uiterlijk 31 okt.

Gras

Spelt

Spelt

Bladkool

Winterrogge

Winterrogge

Bladrammenas

Wintertarwe

Wintertarwe

Japanse haver

Wintergerst

Wintergerst

Spelt

 

Triticale

Winterrogge

Wintergerst

Wintertarwe

Rustgewas

Een rustgewas is van toepassing voor bedrijven die minder dan 75% grasland hebben en voor bedrijven met maïs op zand- en lössgrond.

Bedrijven op zand- en lössgrond zijn verplicht om in de periode 2023 tot en met 2026 een rustgewas te telen. Dat is een van de voorwaarden voor de GLB subsidies. Je kunt hieraan voldoen door óf een rustgewas als hoofdgewas te telen, óf door een onbemest vanggewas vóór 1 september in te zaaien na een korte teelt.

Is dit de afgelopen jaren nog niet gelukt? Dan moet dit komend jaar in 2026 alsnog gebeuren. Meer informatie hierover vind je op de website van RVO: https://www.rvo.nl/onderwerpen/glb-2025/conditionaliteiten-glb-2025/gewassen-op-bouwland-roteren-glmc-7-2025

Laat je goed informeren over welk vanggewas bij jouw situatie past. Voor meer informatie kun je terecht bij de specialisten van Agra-Matic Mineraal en De Heus.

Over de auteur

Bart van Ree

Agra-Matic Specialist Mineralen

Bel mij op 06-46 137 625